Iskolánk 15 gépész és 15 informatikus diákja május 23. és június 7. között vehetett részt az Erasmus+ tanulói mobilitás programon Görögországban. A 16 órás utazás fáradalmait az első napon strandolással és Platamonas felfedezésével pihentük ki. Szállásunk a kis üdülőfalu tengerpartján volt.
A program során a tanulók szakmájuknak megfelelő gyakorlati foglalkozásokon és workshopokon vettek részt, melyek során fejleszthették idegen nyelvi és kommunikációs készségeiket is.
Gépészeink betekintést nyerhettek egy, a gyümölcsök raktározására szolgáló hűtőház légtechnikai berendezéseinek és szalagsorának működésébe. Megismerkedhettek az olívabogyó sajtolási technikájával és magozásának gépesített folyamatával. Látogatást tettek a Soukos cégcsoportnál, ahol az iparban és a környezetvédelemben alkalmazott legkorszerűbb robotrendszerek tervezésével és fejlesztésével foglalkoznak. Katariniban egy fémforgácsolással foglalkozó családi vállalkozást látogattunk meg, ahol tanulóink kipróbálhatták az ott használt gépeket. Angol nyelvi tudásuk fejlesztése céjából nyelvi kurzuson is lehetőségük volt részt venni.
Informatikus tanulóink a szakmai gyakorlatuk legnagyobb részét a közeli oktatási központban töltötték, ahol idejük nagy részében webfejlesztéssel foglalkoztak. A HTML és a CSS átismétlése utána új témakörök feldolgozása következett. Megismerkedtek a PHP nyelv alapjaival, használatával és statikus weboldalaikat máris dinamikusra alakították át. Többen életükben először telepítettek és konfiguráltak saját webszervert. Programozási tudásukat Lego robotokon próbálhatták ki. Egynapos szakmai program keretében kerestük fel Larissában a Pastéque informatikai céget, ahol élesben működő informatikai rendszerek és alkalmazások üzemeltetésének mindennapos tevékenységeivel és kihívásaival ismerkedhettek meg tanulóink. Kérdéseiket a cég alkalmazottai örömmel vették, igazi szakmai párbeszéd alakult ki köztük.
Első fakultatív kirándulásunk a Meteora kolostorokhoz vezetett, de előtte megálltunk Kalambaka településen, ahol betekintést kaphattunk az ikonfestés rejtelmeibe. Utunk egy szerpentinen vezetett a kolostorok felé, melyen egy fényképezési ponton megállva lélegzetelállító képeket készítettünk.
A 100-200 méter magas sziklákon összesen hat kolostor található, melyeket régen kötélhágcsókon lehetett megközelíteni, de ma már autóbusszal is könnyen elérhetőek. Csoportunk a Varlaam kolostort látogatta meg, melyhez megközelítőleg 200 lépcső vezetett. Ez a kolostor a második legnagyobb kolostor, ahol csak férfi szerzetesek élnek. Idegenvezetőnk segítségével körbejártuk a Csodálatos Mindenszentek kápolnát, megtekintettük gyönyörű freskóit, és megnéztük hogyan közlekedtek a szerzetesek a hálók és kötelek segítségével.
Következő kirándulásunk az Olümposz hegy lábánál fekvő Litochoro faluba vezetett, amely az Olümposz Nemzeti Park területén található. Az Enipea kanyonban tett túránk végén Zeusz főisten fürdőkádja fogadott bennünket. A hegyről csodálatos panoráma tárult elénk az Égei tengerre.
Harmadik kirándulásunk egy tradicionális görög faluba vezetett Paleos Panteleimonasba, ahol az állandó lakosok száma öt fő. Az ófalu eredeti állapotában máig őrzi macskaköves, termésköves utcácskáit. Hagyományos tavernái, régi temploma és kézműves termékeket árusító boltjai mind hozzájárulnak a falu szépségéhez.
Hazautazásunk előtt egy görög esten vehettünk részt, ahol görög zenészek és táncosok autentikus ruhában táncolni tanítottak bennünket, és egész estére biztosították a jó hangulatot.
A kéthetes programon résztvevő diákok nemcsak új szakmai, hanem nyelvi, kulturális ismeretekkel és élményekkel is gazdagodtak.